نصب ویندوز زیر لینوکس برای نوشتن برنامه تایپ فارسی

من تایپم خوبه؛ حدود ۶۰ کلمه در دقیقه. یک حرفه‌ای حدود ۸۰ کلمه در دقیقه تایپ می کنه و یک آماتور حدود ۲۰ تا. به همین دلیل زیاد ازم پرسیده می شه:

       – برنامه تایپ خوب چی هست ما تمرین کنیم ؟

و متاسفانه تا جایی که من دیدم، برنامه خوب و آزاد چیزی نیست. بخصوص فارسی. سر همین جریان تصمیم گرفتم خودم یک دونه جمع و جور و بدون جینگول و پینگول بنویسم تا اگر کسی خواست تایپ ده انگشتی فارسی یاد بگیره بتونه باهاش تمرین کنه. مشخصات من با لینوکس کار می کنم ولی برنامه نباید فقط تحت لینوکس باشه چون خیلی ها هنوز با ویندوز کار می کنن.

برای همین زبان Python و با راهنمایی یکی از حرفه ای های لینوکس (بالاخص فدورا و گیمپ) رابط gtk رو انتخاب کردم. ولی چون برنامه باید زیر ویندوز هم اجرا بشه و من هم حرفه ای این کار نیستم، نیاز به تست دائم در اونطرف هم دارم؛ پس فعلا مشغول نصب یک ویندوز زیر لینوکسم هست. بله. زیر لینوکسم یک ماشین مجازی تعریف می کنم. یعنی لینوکس برام سخت افزار یک کامپیوتر رو شبیه سازی می کنه و اون تو یک ویندوز نصب می کنم. ویندوز فکر می کنه در یک کامپیوتر مستقل در حال اجرا است در حالی که این کامپیوتر مستقل یک پنجره نرم افزاری توی لینوکس است (:

اجرای ویندوز زیر لینوکس

البته حقیقت اش رو بگم این که بعد از مدت ها دارم نرم افزار دزدی استفاده می کنم کمی ناراحت کننده است ولی به نظرم فعلا که چاره ای نیست (:

9 thoughts on “نصب ویندوز زیر لینوکس برای نوشتن برنامه تایپ فارسی

 1. Salam,
  How you are installing Windows on Linux, Please let us now!
  I got very interested to see this windows XP installation in Linux on the picture
  I thought The Wine project is the best one before I see this!
  Another question! Which Linux you are using? the Fonts in my Linux (Fedora 5) are so ugly
  And thanks for the nice weblog , I always follow it, continue the nice job 🙂

 2. سلام جادی جان!
  هنوز با اون Fedora Core 6 که من بهت دادم کار می‌کنی؟ 😉
  بعد یک سوال هم دارم اونم اینه که برای gui از libglade استفاده کردی؟ اگه از libglade استفاده کنی خیلی تو استفاده‌ی multiplatform موفق‌تری. بعد هم اینکه بده ما هم تست کنیم این jaditypist رو.
  در مورد کامنت آقا مهران هم عرض کنم که اگه حوصله داره دو سه ماه دیگه صبر کنه تا Fedora Core 7 در بیاد . در مورد فونت‌ها هم می‌تونی فونت‌های ttf رو برای FC در اینجا (http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-fc6.html#ttf) کنی. فونت فارسی‌ات رو هم از اینترنت پیدا کن بعد از اینکه یک‌بار فونت‌های مختلف interface رو در system>preferences>fonts تغییر بدهی درست خواهد شد. برای اینستال font اگر rpm نبود می‌تونی تو نایوتیلوس بزنی fonts:///l بعد فونتت رو کپی کنی تو جایی که باز میشه. آخر سر هم برای استفاده از ویندوز زیر لینوکس من پیشنهاد می‌کنم اول از FC5 به FC6 آپگرید کنی چون که VM در FC5 خیلی bugy و در مرحله‌ی بتاست، اما در FC6 خیلی بهتر شده.

 3. هنوز نداره! 🙂 ويندوز به آسوني از لينوكس سره! سيستم هاي يونيكس و لينوكس البته چيزهاي خوبي هستند (مثل مك) ولي الزاما امتيازي ندارند كه من بخواهم ويندوز رو ول بكنم. ضمنا در زمينه توسعه ي سيستم عامل ها هم واقعا چه چيز جديدي بعد از اسپسيفيكيشن اوليه يونيكس ارايه دادن؟ هيچ چي. اين ها و ويندوز همه فقط زرق و برقشون بيشتر ميشه، كه اگه استفاده ي تخصصي نداشته باشين احتمالا همون ويندوز خيلي هم جذاب تره!!

 4. کلک است . چون شما همیشه دنبال کلک هستید.یا به جای واژه کلک بهتر است بگویم دنبال تبلیغ هستید.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s