یک کارگاه در فروم جهانی چطور برگزار می شود

اینجا توضیحات مفصلی درباره فروم نوشته ام . اینکه چیست. کجاست. چرا برگزار می شود و برنامه های امسالش چیست.

به شکل خلاصه، فروم اجتماعی جهانی، گردهمایی ای سالانه است که توسط اعضای جنبش ضد جهانی سازی برای هماهنگ کردن کمپین های بین المللی، به اشتراک گذاشتن توانایی ها و سیاست ها و اطلاع رسانی نسبت به جنبش های موجود پایه گذاری شده است. این گردهم آیی که از سال ۲۰۰۱ در پورتو آلگره برزیل شروع شده است، هر سال در ماه ژانویه برگزار می شود و تا به امروز شش اجلاس برگزار شده و امسال هفتمین دوره آن در نایروبی (پایتخت کنیا) برگزار خواهد شد.

امسال من هم به فروم رفته ام. در اصل برای برگزاری یک کارگاه قبل از آن که به خاطر درخواست زیاد، به برنامه های فروم هم اضافه شد. کارگاه درباره ایمنی کار با کامپیوتر برای جامعه مدنی است. فروم علاوه بر کارگاه ها، محلی هم هست برای آشنا شدن و رابطه فعالان با هم و در عین حال به قول وزیرسابق امور خارجه ایتالیا که در مراسم اختتامیه فروم سخنرانی کرد، محلی هم هست برای روحیه گرفتن و نیرو گرفتن برای ادامه کارهای سالانه.

world social forum bookletدر روز ثبت نام، روزنامه مانندی به هر شرکت کننده می دهند که بعد از چند صفحه مقدمه درباره فروم امسال و شیوه برگزاری، صفحه به صفحه برنامه های فروم را در آن نوشته است. این مثل یک روزنامه بزرگ است که یک جدول بسیار بزرگ را چاپ کرده. هر سطر جدول نام یک کارگاه یا سخنرانی یا برنامه به زبان اصلی و زبان انگلیسی و زبان سواحیلی است و بعد اینکه آیا ترجمه دارد یا خیر و در نهایت اینکه در چه محلی و چه ساعتی برگزار می شود. مثلا به این صفحه نگاه کنید.

wsf_our_program.JPG

حالا هر شب کار ما این است که این روزنامه را ورق بزنیم، برنامه های فردا را نگاه کنیم و دور آنهایی که دوست دارم در آن ها شرکت کنیم خط بکشیم. بعد مثلا جلوی برنامه نوشته شده : 19 lower. به این معنا است که سر ساعت مقرر باید در ورزشگاه باشیم و از وروی ۱۹ به سمت پله های طبقه پایین برویم. اگر کمی دیر برسیم در لحظه ورود چیزی شبیه به این در جریان است

wsf_security_workshop.jpg

و طبق برنامه تا ساعت ۱۱ و نیم جریان خواهد داشت. شما می توانید بنشینید، سوال کنید، بروید یک جای دیگر یا هر کار دیگری که دوست دارید. عملا فروم یک جای متمرکز نیست. اتفاق خاصی در آن نمی افتد. تصمیم خاصی در آن گرفته نمی شود. ممکن است در یک اتاق یک گروه در مورد لزوم به رسمیت شناخته شدن روسپی گری به عنوان یک شغل بحث کنند و درست در اتاق کناری یک گروه دیگر بروشور زیر را پخش کنند (قاعده مند کردن فحشا، قانونی کردن خشونت علیه زنان است)

prostituation is violence against women

و به نظر من قشنگی فروم به همین است. البته تم کلی فروم تا حدی چپ و ضد سرمایه داری و ضد استثماری و ضد استعماری است. همه با جنگ مخالف هستند و همه به برابری انسان ها معتقد. ولی نه بیانیه ای صادر می شود و نه تصمیمی گرفته می شود. فقط همه با هم هماهنگ می شوند. اگر من برایم سوال پیش‌ آمده که فلسطینی ها در مورد کارهای حکومت ما چه فکر می کنند، می توانم بروم از یک فلسطینی بپرسم. یک آمریکایی ضد جنگ می تواند نظر من در مورد جنگ را بپرسد و …

در فروم «خبری» نیست ولی دائما روندی از اتفاقات و نظرات در جریان هستند. دائما در ۴۸ اتاق و کلی چادر، کلی بحث و گفتگو و تبادل نظر و … هست ولی هیچ کس نمی تواند بگوید «در فروم تصمیم گفته شد که …» یا «شرکت کنندگان فروم اعلام کردند که …». تنها کار مشترکی که می شود این است که در آخرین روز، به نشان ممکن بودن جهان دیگر، بذرهایی در زمین کاشته می شود تا همه به یاد داشته باشیم که امروز با کاشتن بذرها، می توانیم منتظر آینده ای روشن تر باشیم.

این فروم است. من در دو سخنرانی مربوط به حقوق زنان و دو کارگاه تکنیکی شرکت می کنم، یکی درباره استفاده از رسانه و یکی دیگر درباره نرم افزار آزاد، هر دو را می شود در اینترنت هم خواند. برای من اتفاقات خارج از اتاق ها جالب تر هستند. خیلی دوست دارم دوستانی که تخصصی روی موضوعات مختلف کار می کنند اینجا می بودند. مثلا دوست داشتم سینا کنفرانس های فقر را می دید، امیر در بحث گروه های تدارک شرکت می کرد، لیلا می توانست به کارگاه جهانی کردن فمنیسم برود، فواد با بقیه چپ های جهان به گفتگو بنشیند و پیام و دلارام و احسان و علی و همه و همه در اتاق ها، چادرها و بحث هایی باشند که دوستشان دارند. متاسفانه من هیچ بحثی برایم جذابیت خیلی زیاد ندارد. معمولا بیرون قدم می زنم و با مردم گپ می زنم. البته این هم یک کاربرد مفید فروم است. تقریبا همه اینجا کارت ویزیت دارند. من ندارم (: از غرفه Q.Spot خوشم می آید و گاهی به آنجا سر می زنم چون احساس می کنم گوشه امنی است برای آدم هایی که حتی یک دقیقه در زندگی راحت نبوده اند. غرفه نرم افزار باز و آزاد (FOSS) هم با اینکه هیچ چیزی ندارد برایم جالب است. خلاصه بیشتر بیرون هستم و مردم را تماشا می کنم.

wsf_acrobat.jpg

5 thoughts on “یک کارگاه در فروم جهانی چطور برگزار می شود

  1. **یک وبلاگ هم باز کن برای نحوه استفاده از برنامه های جشنواره فیلم فجر . مزایای جانبی چنین جشنواره هایی به همراه دستور خرید ساندویچ فراموش نشود**

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s